Przejdź do głównej zawartości

"Wyspa Camino"- John Grisham





RECENZJA
27\2019
John Grisham – „Wyspa Camino ”
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 368
Premiera:  24.04.2019 r.


Wyobraźmy sobie idealne miejsce dla każdego, kto bez książek nie może żyć. Ogromny budynek mieszczący wewnątrz półki uginające się od książek. Księgarnia licząca ponad 12 tysięcy tytułów. U progu stoi elegancki mężczyzna w garniturze. Witajcie w księgarni  Bay Books u Bruce’a Cable’a, na wyspie Camino! Podobno właściciel posiada kolekcję „białych kruków” – pierwszych wydań książek, podobno posiada oryginalne rękopisy dzieł, do których nikt nie ma wstępu, tylko on sam. Podobno…

„Bez względu na to, jak późno szedł spać, codziennie przed siódmą rano w szortach i podkoszulku rozpakowywał już książki, ustawiał je na półkach, spisywał tytuły, a nawet zamiatał podłogę. Uwielbiał zapach i dotyk nowych książek prosto z kartonu. Dla każdej znajdował stosowne miejsce.” 

Ze biblioteki  Uniewersytetu Princeton w wyniku idealnie zaplanowanej kradzieży, ginie pięć oryginalnych rękopisów F. Scotta Fitzgeralda, w tym najcenniejszy manuskrypt „Wielki Gatsby”. Gra toczy się ogromne pieniądze. Kradzież jest tak doskonała, że bezcennych rękopisów nie udaje się odnaleźć agentom FBI. Czy zniknięcie manuskryptów ma jakiś związek z działalnością Bruce’a? 

„W pierwszych czterech  otwartych szufladach  leżały stare manuskrypty, rękopisy i maszynopisy, wszystkie autorstwa ważnych pisarzy, którzy w tej chwili zupełnie się nie liczyli.
Kiedy Denny wyjął z piątej pudełko identyczne jak te w pozostałych szufladach, nareszcie trafił na żyłę złota.” 

Mercer Mann – początkująca pisarka, przenika do kręgu znajomych Bruce’a, aby dowiedzieć, się o słuszności podejrzeń posiadania skradzionych rękopisów. 

„Wyspa Camino” to powieść o pisarzach, książkach i miłości do czytania. Poznajemy namiastkę codzienności z jaką mierzą się pisarze, a także ich przyziemne rozterki i problemy. Z drugiej strony możemy odkryć, jakimi prawami rządzi się rynek drogocennych rękopisów i o jak duże pieniądze toczy się gra dla ludzi wchodzących w posiadanie tych bezcennych dzieł. 

Mimo, że w książce toczy się śledztwo, jest ono prowadzone z dala od prawników i policji, dlatego ciężko nazwać „Wyspę Camino” powieścią kryminalną. Dla mnie to powieść obyczajowa z elementami zagadki kryminalnej. 

Lekka, przyjemna lektura z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom książek. Jednego możecie być pewni, ktokolwiek posiada bezcenne manuskrypty, nie ma powodów do niepokoju – są  w dobrych rękach!

Za możliwość zrecenzowania dziękuję Wydawnictwu Albatros




Komentarze

  1. Brzmi bardzo ciekawie. Chętnie poznam tę książkę

    Pozdrawiam
    https://subjektiv-buch.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Córka zegarmistrza" Kate Morton

RECENZJA 20\2019 Kate Morton    – „Córka zegarmistrza” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 544 Premiera:   13.03.2019 r. Książki Kate Morton, nie należą do lektur łatwych – wręcz przeciwnie, są literaturą wymagającą, która wynagradza czytelnika niesamowitą przygodą zabierając go w podróż z bohaterami, by zaskoczyć zakończeniem. Autorka wysoko stawia poprzeczkę, nie można się wyłączyć z lektury ani na chwilę, trzeba być czujnym, aby odnaleźć się w skomplikowanej sieci bohaterów. Ten charakterystyczny styl urzeka i przyciąga – sprawia, że po książki Kate Morton sięgam w ciemno.  Fabuła powieści ma swój początek w epoce wiktoriańskiej w Londynie nad Tamizą, kiedy tytułowa córka zegarmistrza zostaje oddzielona od ojca, który chciał stworzyć tajemniczy zegar. Zostaje „wychowana” przez Panią Marck, która zmusza ją do okradania   bogatych. W tak niesprzyjających okolicznościach   poznaje utalentowanego malarza Edwarda Radcliffe.  „Każdy zegar jest wyjątkowy

„Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ” - Patrycja Dołowy

RECENZJA 23\2019 Patrycja Dołowy  – „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ” Wydawnictwo: Czarne Liczba stron: 296 Premiera:  27.03.2019 r. Książki o tematyce wojennej, zawsze budzą we mnie ogromne emocje, a opisy ówczesnych wydarzeń, na długo pozostają w pamięci. Kiedy w tym całym okrucieństwie   znajdujemy dzieci, a lektura oparta jest na faktach, stawka zostaje podwojona. „Wrócę, gdy będziesz spała” to zbiór rozmów z dziećmi Holocaustu. To   historia opowiedziana z perspektywy dzieci, które często zupełnie nieświadome zostały uchronione przed najgorszym. To historia o   próbach ratowania życia przez matki i przybrane matki, wiążąca się z trudnymi – niejednokrotnie ryzykownymi decyzjami, które okazały się jedyną drogą pozwalająca na przetrwanie. „Przed nami było ogromne, świeżo zaorane pole. Padał deszcz. Mama kazała mi się położyć w błocie i pełznąć. […] Błoto właziło nam do oczu i ust.” Uczucia jakie towarzyszyły matkom podczas podejmo

"Obcy powiew wiatru" - Magdalena Majcher

RECENZJA 26\2019 Magdalena Majcher  – „Obcy powiew wiatru ” I tom Sagi nadmorskiej Wydawnictwo: Pascal Liczba stron: 400 Premiera:  04.04.2019 r. Akcja książki osadzona w czasach wojny, a do tego saga to jedno z moich ulubionych połączeń. Jeśli dołączymy jeszcze bohaterów, którzy są Polakami, to jest to bez wątpienia powieść, którą muszę przeczytać! „Obcy powiew wiatru” przypomina mi emocje oraz zapał, jaki towarzyszył mi przy lekturze „Czas burzy” oraz „Dziewczyny z Wołynia”. Jeśli znacie te lektury, jestem przekonana, że i ta książka przypadnie Wam do gustu, a na kolejną część będziecie czekać podobnie jak ja – z niecierpliwością.  Powieść rozpoczyna uroczystość rodzinnego świętowania zdanego egzaminu dojrzałości głównej bohaterki – Marcjanny Zielczyńskiej. Dziewczyna u progu dorosłości, tak jak każdy z nas, staje przed wyborem właściwej drogi życiowej i jak każda marzy o miłości. Marcjanna nie wie, jaką drogą ma podążyć, a widmo zbliżającego się konfliktu zbroj