Przejdź do głównej zawartości

 "Szept syberyjskiego wiatru" Dorota Gąsiorowska

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
19\2019
Dorota Gąsiorowska – „Szept syberyjskiego wiatru”
Wydawnictwo: Między słowami
Liczba stron: 480
Premiera: 03.04.2019 r.

Kalina Fiodorow zostaje osierocona jako mała dziewczynka. Pod swoje skrzydła przyjmuje ją ciotka, z którą wyjeżdża do Szkocji. Kiedy po dwóch dekadach przez oszustwo finansowe zaufanej przyjaciółki, jej na nowo poukładany świat runął po raz drugi, decyduje się na powrót to Ojczyzny.
Przyjmując propozycję babki Leoni, rozpoczyna pracę w fabryce porcelany, gdzie poznaje protegowanego jej krewnej – Sergiusza Ostrowskiego. Mężczyzna budzi w dziewczynie wiele skrajnych emocji. Z jednej strony wrogie nastawienie i cięty język, z drugiej fascynację. Ta plątanina uczuć, skomplikowane relacje i paradoksalne zachowania, przyprawiają Kalinę o irytację. Z polecenia babki wyrusza z Sergiuszem w podróż na Syberię. Czy podróż przybliży ich na tyle blisko, że zdoła poznać sekret tego intrygującego mężczyzny? I czy, uda się odnaleźć to, o co prosiła ją krewna? 


W powieści autorka podejmuje różnorodne tematy: niepełnosprawność, niespełnione marzenia, przemianę wewnętrzną bohaterów, diametralną zmianę kierunku priorytetów życiowych, czy bolesne w skutkach następstwa popełnionych błędów. 

Książka przynosi pokrzepienie, ukazuje siłę pomocy bliskich i daje nadzieję na szczęście i miłość – przed którymi jak przed przeznaczeniem, nie można uciec. 

Dorota Gąsiorowska przenosi nas w podróż do Rosji: Petersburga, Irkucka, nad urokliwy Bajkał – Błękitne Oko Syberii. Możemy posmakować kuchni rosyjskiej, poznać kulturę i obyczaje tutejszych mieszkańców, a przechadzając się po tajdze usłyszeć jej odgłosy. W tak magicznym miejscu, słysząc szept syberyjskiego wiatru podejmiemy decyzję jaką podyktuje nam serce. W końcu to podróż w głąb siebie i swoich uczuć.


Jednym dyskomfortem, odczuwalnym podczas lektury, był język rosyjski, którym posługiwała się gosposia babki Kaliny – stąd nie wszystko było dla mnie zrozumiałe. Niemniej jednak, uśmiech na mojej twarzy powodowały między innymi „Joszki matrioszki, czy pustogałowyj on.”
Trafne, wyszukane porównania, barwne opisy, bogate słownictwo oraz wątek miłosny z tajemniczą rodzinną historią sprawia, że Dorota Gąsiorowska stawia wysoko poprzeczkę w polskiej literaturze obyczajowej. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce, Wydawnictwo Znak oraz Między słowami .


<script type="text/javascript" src="https://buybox.click/js/bb-loader.min.js" async=""></script>
<div class="bb-widget" id="buybox-9hrm" data-bb-id="7589" data-bb-oid="70163045" ></div>

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wyspa Camino"- John Grisham

RECENZJA 27\2019 John Grisham – „Wyspa Camino ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 368 Premiera:  24.04.2019 r. Wyobraźmy sobie idealne miejsce dla każdego, kto bez książek nie może żyć. Ogromny budynek mieszczący wewnątrz półki uginające się od książek. Księgarnia licząca ponad 12 tysięcy tytułów. U progu stoi elegancki mężczyzna w garniturze. Witajcie w księgarni   Bay Books u Bruce’a Cable’a, na wyspie Camino! Podobno właściciel posiada kolekcję „białych kruków” – pierwszych wydań książek, podobno posiada oryginalne rękopisy dzieł, do których nikt nie ma wstępu, tylko on sam. Podobno… „Bez względu na to, jak późno szedł spać, codziennie przed siódmą rano w szortach i podkoszulku rozpakowywał już książki, ustawiał je na półkach, spisywał tytuły, a nawet zamiatał podłogę. Uwielbiał zapach i dotyk nowych książek prosto z kartonu. Dla każdej znajdował stosowne miejsce.”  Ze biblioteki   Uniewersytetu Princeton w wyniku idealnie zaplanowa...

"Czerń i purpura" - Wojciech Dutka

RECENZJA 25\2019 Wojciech Dutka  – „Czerń i purpura ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 448 Premiera:  03.04.2019 r. „Czerń i purpura” to drugie wydanie powieści Wojciecha Dutki opartej na autentycznych wydarzeniach. Pierwszy nakład ukazał się 24 maja 2013 roku. Akcja wydarzeń osadzona jest w czasach drugiej wojny światowej.  Milena Zinger to słowacka Żydówka, pochodząca z rodziny prawniczej, działająca racjonalnie, niezwykle śmiała i zdeterminowana, która nie boi się przeciwności losu. Kiedy na pozór spokojny wieczór kończy się deportacją bydlęcymi wagonami do Auschwitz, Milena nie spodziewa się, że jej piękny głos ocali jej życie.  Franz Weimert zagorzały katolik, który podczas jednej z częstych spowiedzi nie dostaje rozgrzeszenia – odwraca się od kościoła. Zraniony i pozbawiony zdolności zaufania mężczyzna na nowo poszukuje swojego miejsca na ziemi – i   za namową przyjaciela zostaje esesmanem i jako jeden z katów trafia do obozu...

„Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ” - Patrycja Dołowy

RECENZJA 23\2019 Patrycja Dołowy  – „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ” Wydawnictwo: Czarne Liczba stron: 296 Premiera:  27.03.2019 r. Książki o tematyce wojennej, zawsze budzą we mnie ogromne emocje, a opisy ówczesnych wydarzeń, na długo pozostają w pamięci. Kiedy w tym całym okrucieństwie   znajdujemy dzieci, a lektura oparta jest na faktach, stawka zostaje podwojona. „Wrócę, gdy będziesz spała” to zbiór rozmów z dziećmi Holocaustu. To   historia opowiedziana z perspektywy dzieci, które często zupełnie nieświadome zostały uchronione przed najgorszym. To historia o   próbach ratowania życia przez matki i przybrane matki, wiążąca się z trudnymi – niejednokrotnie ryzykownymi decyzjami, które okazały się jedyną drogą pozwalająca na przetrwanie. „Przed nami było ogromne, świeżo zaorane pole. Padał deszcz. Mama kazała mi się położyć w błocie i pełznąć. […] Błoto właziło nam do oczu i ust.” Uczucia jakie towarzyszył...