Przejdź do głównej zawartości

"Córka zegarmistrza" Kate Morton







RECENZJA
20\2019
Kate Morton   – „Córka zegarmistrza”
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 544
Premiera:  13.03.2019 r.

Książki Kate Morton, nie należą do lektur łatwych – wręcz przeciwnie, są literaturą wymagającą, która wynagradza czytelnika niesamowitą przygodą zabierając go w podróż z bohaterami, by zaskoczyć zakończeniem. Autorka wysoko stawia poprzeczkę, nie można się wyłączyć z lektury ani na chwilę, trzeba być czujnym, aby odnaleźć się w skomplikowanej sieci bohaterów. Ten charakterystyczny styl urzeka i przyciąga – sprawia, że po książki Kate Morton sięgam w ciemno. 

Fabuła powieści ma swój początek w epoce wiktoriańskiej w Londynie nad Tamizą, kiedy tytułowa córka zegarmistrza zostaje oddzielona od ojca, który chciał stworzyć tajemniczy zegar. Zostaje „wychowana” przez Panią Marck, która zmusza ją do okradania  bogatych. W tak niesprzyjających okolicznościach  poznaje utalentowanego malarza Edwarda Radcliffe. 


„Każdy zegar jest wyjątkowy – powtarzał. – I tak jak twarz u człowieka, tarcza zegara, niezależnie od tego, czy jest ładna, czy nie, stanowi tylko maskę, za którą skrywa się mechanizm.”



150 lat później Elodie Winslow pracująca w archiwum, znajduje torbę kryjącą tajemniczy dziennik i szkicownik, który wskazuje na dom pośród ciemnych lasów, otoczony krętą rzeką – niczym ten z bajkowych opowieści mamy. Czy zaintrygowana znaleziskiem, zdoła odkryć jego tajemnicę?


„Rzeki są inne […] Pozostają w ciągłym ruchu. Zabierają sekrety i tajemnice ze sobą do morza.”



Książka posiada wiele wątków, które przeplatają się w czasoprzestrzeniach. Zabieg przeprowadzony jest na tyle sprawnie, że czytelnik gładko porusza się w zagmatwanym świecie bohaterów. Klimat, który stworzyła autorka tętni legendami, magią i domem, który owiany jest tajemnicą. 

W powieści pojawia się motyw malarza i muzy, pozującej z naszyjnikiem Błękit Radcliff’ów – przypominającym historię z Titanica, z tą różnicą, że tym razem muza jest narzeczoną artysty. Czy w tym przypadku para kochanków, nie zostanie tragicznie rozdzielona? 

"Zakochałaś się. Taka właśnie jest miłość. Sprawia, że zdejmujemy maskę i pokazujemy drugiej osobie nasze prawdziwe oblicze."

„Córka zegarmistrza” to powieść wymagająca naszego zaangażowania w  poznaniu trudnych tematów, jakie podejmuje lektura. Bolesne porzucenie dziecka – rana w sercu, która nigdy się nie zagoi, strata bliskich i pasje oraz odkrywanie swojej przeszłości. Zabójstwo i zniknięcie w niewyjaśnionych okolicznościach, a także wojna i walka o przetrwanie. To naprawdę sieć wątków, które w miarę zbliżania się ku końcowi opowieści zostają odkryte czytelnikowi i budzą satysfakcję z poznania tej emocjonującej historii.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Albatros.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wyspa Camino"- John Grisham

RECENZJA 27\2019 John Grisham – „Wyspa Camino ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 368 Premiera:  24.04.2019 r. Wyobraźmy sobie idealne miejsce dla każdego, kto bez książek nie może żyć. Ogromny budynek mieszczący wewnątrz półki uginające się od książek. Księgarnia licząca ponad 12 tysięcy tytułów. U progu stoi elegancki mężczyzna w garniturze. Witajcie w księgarni   Bay Books u Bruce’a Cable’a, na wyspie Camino! Podobno właściciel posiada kolekcję „białych kruków” – pierwszych wydań książek, podobno posiada oryginalne rękopisy dzieł, do których nikt nie ma wstępu, tylko on sam. Podobno… „Bez względu na to, jak późno szedł spać, codziennie przed siódmą rano w szortach i podkoszulku rozpakowywał już książki, ustawiał je na półkach, spisywał tytuły, a nawet zamiatał podłogę. Uwielbiał zapach i dotyk nowych książek prosto z kartonu. Dla każdej znajdował stosowne miejsce.”  Ze biblioteki   Uniewersytetu Princeton w wyniku idealnie zaplanowanej kradzieży, gini

„To, co zostaje” – Tim Weaver

RECENZJA 22\2019 Tim Weaver  – „To, co zostaje” Cykl: David Raker, tom 6 (nie ostatni – autor napisał kolejną część ;) ) Tomy są powiązane, ale można  czytać niezależnie, bo każda część to inna zagadka. Wydawnictwo: Albatros Liczba stron:  560 Premiera:  20.03.2019 r. Tim Weaver kolejny raz zabiera nas w emocjonującą i trzymającą w napięciu podróż, gdzie stawką jest życie i poznanie prawdy o makabrycznym zabójstwie sprzed lat – matki  i jej córek bliźniaczek.  Colm Healy to człowiek sukcesu, dla którego sprawa tego morderstwa stała się priorytetem, a w końcu obsesją. Swoje życie zawodowe i rodzinne poświęcił na poszukiwanie bezwzględnego zabójcy. W efekcie doprowadziło to do rozpadu jego rodziny, a ścigany sprawca wciąż pozostawał na wolności. Była żona Healy z którą nie utrzymywał kontaktów zgłosiła na policję jego zaginięcie… Czy Healy stał się kolejną ofiarą seryjnego zabójcy?  „Starałem się uwolnić głowę od myśli, ale słowa

"Jak kamień w wodę" - Hanna Greń

RECENZJA 17\2019 Hanna Greń    – „Jak kamień w wodę” I część serii „Polowanie na Pliszkę” Wydawnictwo: Replika Liczba stron: 303 Premiera:   01.2017 r. Zainspirowana spotkaniem autorskim z Hanną Greń i poleceniem Przeczytanki w nocy zaczęłam, następnego dnia skończyłam – opowieść wciągnęła mnie tak bardzo, że nie   mogłam się od niej oderwać! Jestem zachwycona historią Kornelii Pliszki, rozczarował mnie tylko jeden szczegół – zakończenie. Jednak pocieszam się dostępnością drugiej części, w której przecież wszystko się może zdarzyć :). Autorka sprawnie wprowadza nas w świat Kornelii, której życie nie rozpieszcza. W dzieciństwie brakuje jej jakiegokolwiek zainteresowania ze strony rodziców, nie wspominając już o miłości. Zbyteczne okazują się starania zwrócenia na siebie uwagi – niektóre bardzo niebezpieczne. Gdy dostaje od babci maszynę do szycia, zaczyna widzieć światełko w tunelu i marzy o zostaniu projektantką odzieży. Odtrącona przez rodziców u progu dorosłośc