Przejdź do głównej zawartości

"Córka zegarmistrza" Kate Morton







RECENZJA
20\2019
Kate Morton   – „Córka zegarmistrza”
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 544
Premiera:  13.03.2019 r.

Książki Kate Morton, nie należą do lektur łatwych – wręcz przeciwnie, są literaturą wymagającą, która wynagradza czytelnika niesamowitą przygodą zabierając go w podróż z bohaterami, by zaskoczyć zakończeniem. Autorka wysoko stawia poprzeczkę, nie można się wyłączyć z lektury ani na chwilę, trzeba być czujnym, aby odnaleźć się w skomplikowanej sieci bohaterów. Ten charakterystyczny styl urzeka i przyciąga – sprawia, że po książki Kate Morton sięgam w ciemno. 

Fabuła powieści ma swój początek w epoce wiktoriańskiej w Londynie nad Tamizą, kiedy tytułowa córka zegarmistrza zostaje oddzielona od ojca, który chciał stworzyć tajemniczy zegar. Zostaje „wychowana” przez Panią Marck, która zmusza ją do okradania  bogatych. W tak niesprzyjających okolicznościach  poznaje utalentowanego malarza Edwarda Radcliffe. 


„Każdy zegar jest wyjątkowy – powtarzał. – I tak jak twarz u człowieka, tarcza zegara, niezależnie od tego, czy jest ładna, czy nie, stanowi tylko maskę, za którą skrywa się mechanizm.”



150 lat później Elodie Winslow pracująca w archiwum, znajduje torbę kryjącą tajemniczy dziennik i szkicownik, który wskazuje na dom pośród ciemnych lasów, otoczony krętą rzeką – niczym ten z bajkowych opowieści mamy. Czy zaintrygowana znaleziskiem, zdoła odkryć jego tajemnicę?


„Rzeki są inne […] Pozostają w ciągłym ruchu. Zabierają sekrety i tajemnice ze sobą do morza.”



Książka posiada wiele wątków, które przeplatają się w czasoprzestrzeniach. Zabieg przeprowadzony jest na tyle sprawnie, że czytelnik gładko porusza się w zagmatwanym świecie bohaterów. Klimat, który stworzyła autorka tętni legendami, magią i domem, który owiany jest tajemnicą. 

W powieści pojawia się motyw malarza i muzy, pozującej z naszyjnikiem Błękit Radcliff’ów – przypominającym historię z Titanica, z tą różnicą, że tym razem muza jest narzeczoną artysty. Czy w tym przypadku para kochanków, nie zostanie tragicznie rozdzielona? 

"Zakochałaś się. Taka właśnie jest miłość. Sprawia, że zdejmujemy maskę i pokazujemy drugiej osobie nasze prawdziwe oblicze."

„Córka zegarmistrza” to powieść wymagająca naszego zaangażowania w  poznaniu trudnych tematów, jakie podejmuje lektura. Bolesne porzucenie dziecka – rana w sercu, która nigdy się nie zagoi, strata bliskich i pasje oraz odkrywanie swojej przeszłości. Zabójstwo i zniknięcie w niewyjaśnionych okolicznościach, a także wojna i walka o przetrwanie. To naprawdę sieć wątków, które w miarę zbliżania się ku końcowi opowieści zostają odkryte czytelnikowi i budzą satysfakcję z poznania tej emocjonującej historii.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Albatros.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wyspa Camino"- John Grisham

RECENZJA 27\2019 John Grisham – „Wyspa Camino ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 368 Premiera:  24.04.2019 r. Wyobraźmy sobie idealne miejsce dla każdego, kto bez książek nie może żyć. Ogromny budynek mieszczący wewnątrz półki uginające się od książek. Księgarnia licząca ponad 12 tysięcy tytułów. U progu stoi elegancki mężczyzna w garniturze. Witajcie w księgarni   Bay Books u Bruce’a Cable’a, na wyspie Camino! Podobno właściciel posiada kolekcję „białych kruków” – pierwszych wydań książek, podobno posiada oryginalne rękopisy dzieł, do których nikt nie ma wstępu, tylko on sam. Podobno… „Bez względu na to, jak późno szedł spać, codziennie przed siódmą rano w szortach i podkoszulku rozpakowywał już książki, ustawiał je na półkach, spisywał tytuły, a nawet zamiatał podłogę. Uwielbiał zapach i dotyk nowych książek prosto z kartonu. Dla każdej znajdował stosowne miejsce.”  Ze biblioteki   Uniewersytetu Princeton w wyniku idealnie zaplanowa...

"Czerń i purpura" - Wojciech Dutka

RECENZJA 25\2019 Wojciech Dutka  – „Czerń i purpura ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 448 Premiera:  03.04.2019 r. „Czerń i purpura” to drugie wydanie powieści Wojciecha Dutki opartej na autentycznych wydarzeniach. Pierwszy nakład ukazał się 24 maja 2013 roku. Akcja wydarzeń osadzona jest w czasach drugiej wojny światowej.  Milena Zinger to słowacka Żydówka, pochodząca z rodziny prawniczej, działająca racjonalnie, niezwykle śmiała i zdeterminowana, która nie boi się przeciwności losu. Kiedy na pozór spokojny wieczór kończy się deportacją bydlęcymi wagonami do Auschwitz, Milena nie spodziewa się, że jej piękny głos ocali jej życie.  Franz Weimert zagorzały katolik, który podczas jednej z częstych spowiedzi nie dostaje rozgrzeszenia – odwraca się od kościoła. Zraniony i pozbawiony zdolności zaufania mężczyzna na nowo poszukuje swojego miejsca na ziemi – i   za namową przyjaciela zostaje esesmanem i jako jeden z katów trafia do obozu...

„Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ” - Patrycja Dołowy

RECENZJA 23\2019 Patrycja Dołowy  – „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ” Wydawnictwo: Czarne Liczba stron: 296 Premiera:  27.03.2019 r. Książki o tematyce wojennej, zawsze budzą we mnie ogromne emocje, a opisy ówczesnych wydarzeń, na długo pozostają w pamięci. Kiedy w tym całym okrucieństwie   znajdujemy dzieci, a lektura oparta jest na faktach, stawka zostaje podwojona. „Wrócę, gdy będziesz spała” to zbiór rozmów z dziećmi Holocaustu. To   historia opowiedziana z perspektywy dzieci, które często zupełnie nieświadome zostały uchronione przed najgorszym. To historia o   próbach ratowania życia przez matki i przybrane matki, wiążąca się z trudnymi – niejednokrotnie ryzykownymi decyzjami, które okazały się jedyną drogą pozwalająca na przetrwanie. „Przed nami było ogromne, świeżo zaorane pole. Padał deszcz. Mama kazała mi się położyć w błocie i pełznąć. […] Błoto właziło nam do oczu i ust.” Uczucia jakie towarzyszył...