Przejdź do głównej zawartości

„Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ” - Patrycja Dołowy




RECENZJA
23\2019
Patrycja Dołowy  – „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ”
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 296
Premiera:  27.03.2019 r.

Książki o tematyce wojennej, zawsze budzą we mnie ogromne emocje, a opisy ówczesnych wydarzeń, na długo pozostają w pamięci. Kiedy w tym całym okrucieństwie  znajdujemy dzieci, a lektura oparta jest na faktach, stawka zostaje podwojona.
„Wrócę, gdy będziesz spała” to zbiór rozmów z dziećmi Holocaustu. To  historia opowiedziana z perspektywy dzieci, które często zupełnie nieświadome zostały uchronione przed najgorszym. To historia o  próbach ratowania życia przez matki i przybrane matki, wiążąca się z trudnymi – niejednokrotnie ryzykownymi decyzjami, które okazały się jedyną drogą pozwalająca na przetrwanie.

„Przed nami było ogromne, świeżo zaorane pole. Padał deszcz. Mama kazała mi się położyć w błocie i pełznąć. […] Błoto właziło nam do oczu i ust.”

Uczucia jakie towarzyszyły matkom podczas podejmowania najtrudniejszych wyborów w życiu, a potem dzieciom, które żyły w poczuciu strachu, bólu i tęsknoty za swoimi rodzicami, jest czymś niewyobrażalnym. Rodzicielki  zdawały sobie sprawę, że  w tamtej chwili przekazanie dziecka często obcym ludziom, jest ofiarowaniem im życia po raz drugi.

„Co dziecko obchodzi, że rodzic właśnie ratuje mu życie? Dziecko obchodzi, że rodzic je porzuca.”

Część dzieci nie wiedziała, że nie łączą ich z rodzicami więzy krwi, a biologicznych rodziców nigdy nie będzie im dane poznać. Z wyrazu szacunku do opiekunów, którzy ich wychowali, dopiero po ich śmierci rozpoczęli poszukiwania swoich korzeni.

„Człowiek, który nie zna swoich korzeni, jest w pewnym sensie niepełny.”

Lektura porusza temat antysemityzmu, masowej zagłady Żydów, odizolowania ich od społeczeństwa ( m.in. utworzenia gett), pozbawienia praw. Żydzi z racji swojego pochodzenia zmuszeni byli do ukrywania się w ziemiankach, klasztorach, kościołach. W okresie powojennym emigrowali do Izraela, krajów Azjatyckich, bo wciąż ich pozycja etniczna była zagrożona. 

Historie opowiedziane przez dzieci Holocaustu, które po tak długim czasie wciąż nie chciały mówić o wydarzeniach tamtych lat, wynikały z bólu psychicznego. Przez tyle lat chowały w sobie te niewyobrażalnie trudne doświadczenia, ale z czasem „coś pękło”. Dopiero wtedy mogły już jako dojrzali ludzie opowiedzieć o swoim strachu, uczuciach i niezabliźnionych ranach. 

„Wrócę, gdy będziesz spała” to jedna z lektur, która ukazuje dotąd nieznane mi oblicze wojny, wojny z perspektywy dzieci.

Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Czarne.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wyspa Camino"- John Grisham

RECENZJA 27\2019 John Grisham – „Wyspa Camino ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 368 Premiera:  24.04.2019 r. Wyobraźmy sobie idealne miejsce dla każdego, kto bez książek nie może żyć. Ogromny budynek mieszczący wewnątrz półki uginające się od książek. Księgarnia licząca ponad 12 tysięcy tytułów. U progu stoi elegancki mężczyzna w garniturze. Witajcie w księgarni   Bay Books u Bruce’a Cable’a, na wyspie Camino! Podobno właściciel posiada kolekcję „białych kruków” – pierwszych wydań książek, podobno posiada oryginalne rękopisy dzieł, do których nikt nie ma wstępu, tylko on sam. Podobno… „Bez względu na to, jak późno szedł spać, codziennie przed siódmą rano w szortach i podkoszulku rozpakowywał już książki, ustawiał je na półkach, spisywał tytuły, a nawet zamiatał podłogę. Uwielbiał zapach i dotyk nowych książek prosto z kartonu. Dla każdej znajdował stosowne miejsce.”  Ze biblioteki   Uniewersytetu Princeton w wyniku idealnie zaplanowanej kradzieży, gini

„To, co zostaje” – Tim Weaver

RECENZJA 22\2019 Tim Weaver  – „To, co zostaje” Cykl: David Raker, tom 6 (nie ostatni – autor napisał kolejną część ;) ) Tomy są powiązane, ale można  czytać niezależnie, bo każda część to inna zagadka. Wydawnictwo: Albatros Liczba stron:  560 Premiera:  20.03.2019 r. Tim Weaver kolejny raz zabiera nas w emocjonującą i trzymającą w napięciu podróż, gdzie stawką jest życie i poznanie prawdy o makabrycznym zabójstwie sprzed lat – matki  i jej córek bliźniaczek.  Colm Healy to człowiek sukcesu, dla którego sprawa tego morderstwa stała się priorytetem, a w końcu obsesją. Swoje życie zawodowe i rodzinne poświęcił na poszukiwanie bezwzględnego zabójcy. W efekcie doprowadziło to do rozpadu jego rodziny, a ścigany sprawca wciąż pozostawał na wolności. Była żona Healy z którą nie utrzymywał kontaktów zgłosiła na policję jego zaginięcie… Czy Healy stał się kolejną ofiarą seryjnego zabójcy?  „Starałem się uwolnić głowę od myśli, ale słowa

"Jak kamień w wodę" - Hanna Greń

RECENZJA 17\2019 Hanna Greń    – „Jak kamień w wodę” I część serii „Polowanie na Pliszkę” Wydawnictwo: Replika Liczba stron: 303 Premiera:   01.2017 r. Zainspirowana spotkaniem autorskim z Hanną Greń i poleceniem Przeczytanki w nocy zaczęłam, następnego dnia skończyłam – opowieść wciągnęła mnie tak bardzo, że nie   mogłam się od niej oderwać! Jestem zachwycona historią Kornelii Pliszki, rozczarował mnie tylko jeden szczegół – zakończenie. Jednak pocieszam się dostępnością drugiej części, w której przecież wszystko się może zdarzyć :). Autorka sprawnie wprowadza nas w świat Kornelii, której życie nie rozpieszcza. W dzieciństwie brakuje jej jakiegokolwiek zainteresowania ze strony rodziców, nie wspominając już o miłości. Zbyteczne okazują się starania zwrócenia na siebie uwagi – niektóre bardzo niebezpieczne. Gdy dostaje od babci maszynę do szycia, zaczyna widzieć światełko w tunelu i marzy o zostaniu projektantką odzieży. Odtrącona przez rodziców u progu dorosłośc