Przejdź do głównej zawartości

„Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ” - Patrycja Dołowy




RECENZJA
23\2019
Patrycja Dołowy  – „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu ”
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 296
Premiera:  27.03.2019 r.

Książki o tematyce wojennej, zawsze budzą we mnie ogromne emocje, a opisy ówczesnych wydarzeń, na długo pozostają w pamięci. Kiedy w tym całym okrucieństwie  znajdujemy dzieci, a lektura oparta jest na faktach, stawka zostaje podwojona.
„Wrócę, gdy będziesz spała” to zbiór rozmów z dziećmi Holocaustu. To  historia opowiedziana z perspektywy dzieci, które często zupełnie nieświadome zostały uchronione przed najgorszym. To historia o  próbach ratowania życia przez matki i przybrane matki, wiążąca się z trudnymi – niejednokrotnie ryzykownymi decyzjami, które okazały się jedyną drogą pozwalająca na przetrwanie.

„Przed nami było ogromne, świeżo zaorane pole. Padał deszcz. Mama kazała mi się położyć w błocie i pełznąć. […] Błoto właziło nam do oczu i ust.”

Uczucia jakie towarzyszyły matkom podczas podejmowania najtrudniejszych wyborów w życiu, a potem dzieciom, które żyły w poczuciu strachu, bólu i tęsknoty za swoimi rodzicami, jest czymś niewyobrażalnym. Rodzicielki  zdawały sobie sprawę, że  w tamtej chwili przekazanie dziecka często obcym ludziom, jest ofiarowaniem im życia po raz drugi.

„Co dziecko obchodzi, że rodzic właśnie ratuje mu życie? Dziecko obchodzi, że rodzic je porzuca.”

Część dzieci nie wiedziała, że nie łączą ich z rodzicami więzy krwi, a biologicznych rodziców nigdy nie będzie im dane poznać. Z wyrazu szacunku do opiekunów, którzy ich wychowali, dopiero po ich śmierci rozpoczęli poszukiwania swoich korzeni.

„Człowiek, który nie zna swoich korzeni, jest w pewnym sensie niepełny.”

Lektura porusza temat antysemityzmu, masowej zagłady Żydów, odizolowania ich od społeczeństwa ( m.in. utworzenia gett), pozbawienia praw. Żydzi z racji swojego pochodzenia zmuszeni byli do ukrywania się w ziemiankach, klasztorach, kościołach. W okresie powojennym emigrowali do Izraela, krajów Azjatyckich, bo wciąż ich pozycja etniczna była zagrożona. 

Historie opowiedziane przez dzieci Holocaustu, które po tak długim czasie wciąż nie chciały mówić o wydarzeniach tamtych lat, wynikały z bólu psychicznego. Przez tyle lat chowały w sobie te niewyobrażalnie trudne doświadczenia, ale z czasem „coś pękło”. Dopiero wtedy mogły już jako dojrzali ludzie opowiedzieć o swoim strachu, uczuciach i niezabliźnionych ranach. 

„Wrócę, gdy będziesz spała” to jedna z lektur, która ukazuje dotąd nieznane mi oblicze wojny, wojny z perspektywy dzieci.

Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Czarne.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wyspa Camino"- John Grisham

RECENZJA 27\2019 John Grisham – „Wyspa Camino ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 368 Premiera:  24.04.2019 r. Wyobraźmy sobie idealne miejsce dla każdego, kto bez książek nie może żyć. Ogromny budynek mieszczący wewnątrz półki uginające się od książek. Księgarnia licząca ponad 12 tysięcy tytułów. U progu stoi elegancki mężczyzna w garniturze. Witajcie w księgarni   Bay Books u Bruce’a Cable’a, na wyspie Camino! Podobno właściciel posiada kolekcję „białych kruków” – pierwszych wydań książek, podobno posiada oryginalne rękopisy dzieł, do których nikt nie ma wstępu, tylko on sam. Podobno… „Bez względu na to, jak późno szedł spać, codziennie przed siódmą rano w szortach i podkoszulku rozpakowywał już książki, ustawiał je na półkach, spisywał tytuły, a nawet zamiatał podłogę. Uwielbiał zapach i dotyk nowych książek prosto z kartonu. Dla każdej znajdował stosowne miejsce.”  Ze biblioteki   Uniewersytetu Princeton w wyniku idealnie zaplanowa...

"Czerń i purpura" - Wojciech Dutka

RECENZJA 25\2019 Wojciech Dutka  – „Czerń i purpura ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 448 Premiera:  03.04.2019 r. „Czerń i purpura” to drugie wydanie powieści Wojciecha Dutki opartej na autentycznych wydarzeniach. Pierwszy nakład ukazał się 24 maja 2013 roku. Akcja wydarzeń osadzona jest w czasach drugiej wojny światowej.  Milena Zinger to słowacka Żydówka, pochodząca z rodziny prawniczej, działająca racjonalnie, niezwykle śmiała i zdeterminowana, która nie boi się przeciwności losu. Kiedy na pozór spokojny wieczór kończy się deportacją bydlęcymi wagonami do Auschwitz, Milena nie spodziewa się, że jej piękny głos ocali jej życie.  Franz Weimert zagorzały katolik, który podczas jednej z częstych spowiedzi nie dostaje rozgrzeszenia – odwraca się od kościoła. Zraniony i pozbawiony zdolności zaufania mężczyzna na nowo poszukuje swojego miejsca na ziemi – i   za namową przyjaciela zostaje esesmanem i jako jeden z katów trafia do obozu...