Przejdź do głównej zawartości

"Obcy powiew wiatru" - Magdalena Majcher



RECENZJA
26\2019
Magdalena Majcher  – „Obcy powiew wiatru ”
I tom Sagi nadmorskiej
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 400
Premiera:  04.04.2019 r.

Akcja książki osadzona w czasach wojny, a do tego saga to jedno z moich ulubionych połączeń. Jeśli dołączymy jeszcze bohaterów, którzy są Polakami, to jest to bez wątpienia powieść, którą muszę przeczytać! „Obcy powiew wiatru” przypomina mi emocje oraz zapał, jaki towarzyszył mi przy lekturze „Czas burzy” oraz „Dziewczyny z Wołynia”. Jeśli znacie te lektury, jestem przekonana, że i ta książka przypadnie Wam do gustu, a na kolejną część będziecie czekać podobnie jak ja – z niecierpliwością. 

Powieść rozpoczyna uroczystość rodzinnego świętowania zdanego egzaminu dojrzałości głównej bohaterki – Marcjanny Zielczyńskiej. Dziewczyna u progu dorosłości, tak jak każdy z nas, staje przed wyborem właściwej drogi życiowej i jak każda marzy o miłości. Marcjanna nie wie, jaką drogą ma podążyć, a widmo zbliżającego się konfliktu zbrojnego wydaje się być jej bardzo odległe. Nikt nie przypuszcza jak bardzo mylna jest ta hipoteza i z jak tragicznymi wydarzeniami przyjdzie się zmierzyć rodzinie Zielczyńskich. Nic już nie będzie wyglądało tak, jak kiedyś, nikt już nie będzie tą samą osobą…

„Dziewczyna poczuła, jak z serca jej znika ogromny ciężar. Babcia Józefa często powtarzała, że śmiech to zdrowie, ale w latach beztroski Marcysia nigdy się nie nad tym głębiej nie zastanawiała. Dopiero teraz, w wojennej rzeczywistości, zrozumiała, że najzwyklejszy uśmiech, wesołość w prostych codziennych sytuacjach pozwala nie zwariować.”

Wojenna rzeczywistość dla ludności mieszkającej na Kresach zmieniała się z dnia na dzień. Wrogiem matki stawał się jej rodzony syn, sąsiad stawał przeciwko sąsiadowi, Polacy żyli w ogromnym strachu o własne życie, doskwierał im głód, a w życie wchodziły nowe rozporządzenia, które ich niweczyły i upokarzały.
W tych niepewnych czasach, w relacjach bohaterów nie brakuje miłości. Tej prawdziwej, tej z rozsądku i tej rodzicielskiej. Możemy zauważyć, także jak zmienia się sposób patrzenia na to uczucie w czasie przedwojennym, jak i wtedy, gdy każdy dzień jest jedną wielką niewiadomą. W obliczu zagrożenia myślenie człowieka ulega zmianie, nie tylko w sferze miłosnej, ale także w walce o przetrwanie.

„Ogromna jest moc nadziei. Nawet w tak trudnej i rozpaczliwej sytuacji pozwala dostrzec światełko w tunelu. Zabiera ją śmierć i wtedy już nic nie jest takie samo.”

Pomimo trudnych i wstrząsających tematów, jakie podjęte są w powieści, język autorki oraz fabuła sprawia, że książkę czyta się wyjątkowo szybko. Nie można jej odłożyć na półkę, póki nie pozna się losów bohaterów. Największym zdumieniem było dla mnie tak szybkie zakończenie losów rodziny Zielczyńskich, dlatego kolejny tom sagi nadmorskiej będzie przeze mnie szczególnie wyczekiwany.

Za możliwość zrecenzowania dziękuję  autorce oraz wydawnictwu 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wyspa Camino"- John Grisham

RECENZJA 27\2019 John Grisham – „Wyspa Camino ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 368 Premiera:  24.04.2019 r. Wyobraźmy sobie idealne miejsce dla każdego, kto bez książek nie może żyć. Ogromny budynek mieszczący wewnątrz półki uginające się od książek. Księgarnia licząca ponad 12 tysięcy tytułów. U progu stoi elegancki mężczyzna w garniturze. Witajcie w księgarni   Bay Books u Bruce’a Cable’a, na wyspie Camino! Podobno właściciel posiada kolekcję „białych kruków” – pierwszych wydań książek, podobno posiada oryginalne rękopisy dzieł, do których nikt nie ma wstępu, tylko on sam. Podobno… „Bez względu na to, jak późno szedł spać, codziennie przed siódmą rano w szortach i podkoszulku rozpakowywał już książki, ustawiał je na półkach, spisywał tytuły, a nawet zamiatał podłogę. Uwielbiał zapach i dotyk nowych książek prosto z kartonu. Dla każdej znajdował stosowne miejsce.”  Ze biblioteki   Uniewersytetu Princeton w wyniku idealnie zaplanowa...

„To, co zostaje” – Tim Weaver

RECENZJA 22\2019 Tim Weaver  – „To, co zostaje” Cykl: David Raker, tom 6 (nie ostatni – autor napisał kolejną część ;) ) Tomy są powiązane, ale można  czytać niezależnie, bo każda część to inna zagadka. Wydawnictwo: Albatros Liczba stron:  560 Premiera:  20.03.2019 r. Tim Weaver kolejny raz zabiera nas w emocjonującą i trzymającą w napięciu podróż, gdzie stawką jest życie i poznanie prawdy o makabrycznym zabójstwie sprzed lat – matki  i jej córek bliźniaczek.  Colm Healy to człowiek sukcesu, dla którego sprawa tego morderstwa stała się priorytetem, a w końcu obsesją. Swoje życie zawodowe i rodzinne poświęcił na poszukiwanie bezwzględnego zabójcy. W efekcie doprowadziło to do rozpadu jego rodziny, a ścigany sprawca wciąż pozostawał na wolności. Była żona Healy z którą nie utrzymywał kontaktów zgłosiła na policję jego zaginięcie… Czy Healy stał się kolejną ofiarą seryjnego zabójcy?  „Starałem się ...

"Czerń i purpura" - Wojciech Dutka

RECENZJA 25\2019 Wojciech Dutka  – „Czerń i purpura ” Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 448 Premiera:  03.04.2019 r. „Czerń i purpura” to drugie wydanie powieści Wojciecha Dutki opartej na autentycznych wydarzeniach. Pierwszy nakład ukazał się 24 maja 2013 roku. Akcja wydarzeń osadzona jest w czasach drugiej wojny światowej.  Milena Zinger to słowacka Żydówka, pochodząca z rodziny prawniczej, działająca racjonalnie, niezwykle śmiała i zdeterminowana, która nie boi się przeciwności losu. Kiedy na pozór spokojny wieczór kończy się deportacją bydlęcymi wagonami do Auschwitz, Milena nie spodziewa się, że jej piękny głos ocali jej życie.  Franz Weimert zagorzały katolik, który podczas jednej z częstych spowiedzi nie dostaje rozgrzeszenia – odwraca się od kościoła. Zraniony i pozbawiony zdolności zaufania mężczyzna na nowo poszukuje swojego miejsca na ziemi – i   za namową przyjaciela zostaje esesmanem i jako jeden z katów trafia do obozu...